کارشناسی یک خودرو متشکل از اقدام هایی است که بر روی یک ماشین یا هر وسیله نقلیه دیگری انجام میشود تا قیمت دقیق آن مشخص شود .

این اقدام ها عبارت است از  :

در همه موارد بالا باید به وسیله دستگاه های مخصوص خودرو را کارشناسی کرد .

برای مثال از دستگاه هایی مانند مولتی متر و دیاگ برای تایید سلامت فنی یک خودرو استفاده میکنند .

در صورتی که شخص یا شرکتی بر اساس تجربه و بدون استفاده از ابزارهای حرفه ای و دقیق کارشناسی خودرو برای مشتری کارشناسی انجام دهند ، احتمال اشتباه و تشخیص ندادن ایراد های فنی خودرو وجود دارد .

تفاوت کارشناسی خودرو با معاینه فنی خودرو در چیست؟

مقصود از معاینه فنی ماشین بررسی استاندارد های جهانی یک ماشین سالم و بدون نقص است .

معاینه فنی ماشین برای مالک خودرو ضرورت دارد و هر پنج یا ده سال یکبار نیاز به انجام معاینه فنی است .

اما کارشناسی خودرو کاملا اختیاری است که در آن همه ی قسمت های یک خودرو مورد بررسی قرار داده میشود و قیمت دقیق خودرو مشخص می شود .

چه زمانی باید کارشناسی خودرو را انجام دهیم ؟

با توجه به قیمت های بسیار بالای خودرو در کشور ما ، بیشتر مردم نمیتوانند یک خودرو نو و صفر را بخرند و ماشین دسته دوم خریداری میکنند .

قبل از خرید یک ماشین دسته دوم و یا حتی صفر باید کارشناسی خودرو را انجام دهیم تا از سلامت خودرو مطمین و قیمت دقیق خودرو محاسبه شود .

با توجه به تجارب کارشناس های ایران تست کار ، بیشتر مراجع کننده های ما ، قصد خرید ماشینی را داشته اند که بعد از بررسی مشخص شده که نقص فنی مهمی دارند .

کسی که قصد فروش خودرو خود را دارد معمولا فقط به فروش خودرو خود با بیشترین قیمت ممکن فکر میکنند و کمتر پیش میاید که در حرف های آن ها صداقتی دیده شود .

البته در اکثر موارد فروشنده خودرو نیز از نقص خودروی خودش خبر ندارد .

این دلیل بسیار مهمی است برای انجام کارشناسی خودرویی که قصد دارید آن را بخرید .

کارشناسی ماشین را به چه شخصی بسپاریم ؟

همه ما در نزدیک خود آشنا یا دوستی داریم که در بحث های خودرو خبره هستند .

آن ها موارد بسیاری را قادر به تشخیصش هستند . اما اکثر ایراد های خودرو را نمیتوان با چشم دید و حتما باید از دستگاه های مخصوص برای بررسی خودرو استفاده کرد .

برای مثال برای تشخیص رنگ ماشین دستگاه ضخامت سنج مورد استفاده قرار میگیرد که ضخامت رنگ خودرو را مورد محاسبه قرار میدهد و مشخص می کند که ماشین مورد نظر رنگ شده است یا خیر .

امکان دارد قسمت هایی از موتور خودرو از قبل آسیب دیده باشد که تشخیص دقیق در این مورد بدون استفاده از دستگاه های مخصوص امکان نیست .

همچنین خرید اینجور دستگاه ها متحمل هزینه های بالایی است و خریدن آن برای اشخاصی که قصد خرید یک ماشین رل دارند ، به صرفه نیست .

دلایل گفته شده کافی است تا حتما به شرکتی معتبر برای کارشناسی خودرو مورد نظر مراجعه کنید .