روش-بدست-آوردن-کیلومتر-واقعی-خوردو - کارکرد واقعی خودرو

5 روش به دست آوردن کیلومتر واقعی خودرو

با توجه به این که یکی از معیار های مهم در خرید خودرو دست دوم کیلومتر مصرفی ماشین است. برخی از افراد سود جو ، کیلومتر شمار دیجیتالی یا کیلومتر شمار مکانیکی خودرو خود را دستکاری می‌کنند و عددی غیر واقعی و پایین میگذارند تا ماشین دست دوم خود را با قیمت بالاتر بفروشند. روش های متفاوتی برای تشخیص کیلومتر واقعی خودرو و ماشین وجود داره :

کیلومتر شمار چیست و چگونه کار می‌کند؟

کیلومتر شمار، وسیله‌ای است که مقدار مسافتی که خودرو جابجایی داشته رو به صورت عدد نشان میده، کیلومتر شمار خودرو های امروزی از به صورت دیجیتال هستند، در حالی که نسل قدمی اون به صورت مکانیکی بوده.

راه‌های تشخیص دستکاری کیلومترشمار

به نظر شما په راه هایی برای تشخیص کیلومتر واقعی ماشین (کارکرد واقعی خودرو) وجود داره ؟
برخی از دلالان بازار خودرو، کیلومترشمار خودروها را دستکاری می‌کنند تا بتوانند پول بیشتری از خریداران بگیرند. وسایل نقلیه با کیلومترشمارهای دستکاری شده زودتر از آنچه انتظار می‌رود، احتیاج به تعمیر پیدا می‌کنند؛ زیرا قسمت‌های حساس آنها مثل سیستم ترمز دچار سایش و فرسودگی شده‌ است.

رادیاتور

مورد اول رادیاتور خودرو برای خودروهای کارکرد بالا است. فاصله موجود در رادیاتور درگذر زمان‌بر اثر برخورد حشرات، گردوغبار و هوا افزایش می‌یابد و هرچقدر این فاصله بیشتر شود نشان از کارکرد بالای خودرو دارد.

دیسک خودرو

دیسک ترمز برای خودروهای کارکرد پایین است. دیسک ترمز اگر حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر کارکرد داشته باشد دارای لبه‌های تیزی می‌شود و اگر در هنگام خرید خودرو با کارکرد کیلومتر پایین مانند ۲۰ یا ۳۰ و یا ۴۰ هزار کیلومتر، دیسک ترمز دارای لبه‌های تیزی بود پس کارکرد این خودرو دستکاری‌شده است.

دیاگ

همان‌طور که اشاره شد در برخی از خودروهای امروزی میزان کارکرد خودرو علاوه بر یونیت پنل پشت فرمان در ECU های دیگر هم ثبت می‌گردد. 

از همین رو ممکن است با دیاگ زدن بتوانید اطلاعات ثبت‌شده را بازیابی کنید و با پنل پشت فرمان مقایسه کنید. البته به یاد داشته باشید که همان‌طور که خودروسازی پیشرفت کرده‌اند، دلالان هم بیکار نبوده و همگام با آنها پیشرفت کرده‌اند. از همین رو امکان این نیز وجود دارد که در خودروهای گران‌قیمت دلال محترم تمامی اطلاعات‌های موجود در ECU را به‌روزرسانی کرده باشند.

راه های دیگر برای تشخیص تقلب در کیلومتر ماشین

و بسیاری راه دیگه وجود داره که کارشناس های با تجربه میتونن برای تعیین واقعی بودن میزان کیلومتر ماشین (کارکرد واقعی خودرو) اون ها رو بررسی کنند مثل بررسی ظواهر غربیلک فرمان، همچنین بررسی تسمه تایم و …

استفاده از افراد کار بلد و کارشناسان خبره

خیلی از عوامل به راحتی توسط خود خریدار قابل بررسی است اما برای بررسی دقیق تر و جلوگیری از ضرر های احتمالی حتما از کارشناسان استفاده کنید چون بعضی از تست ها نیاز به دستگاه و لوازم داره و همچنین بعضی دیگر نیاز به تجربه و دقیق بالا داره.

برای مثال در به دست آوردن میزان دقیق کیلومتر واقعی یک کارشناس خبره خودرو میتونه با بررسی های دقیق قطعات و شمارنده های کیلومتر مخفی خودرو عدد دقیقی کارکرد خودرو از روز ساخت رو برای شما مشخص کنه حتی اگر بخش های مختلف و ECU خودرو توسط کارشناسان این امر تغییر کرده باشند.

اخیرا دیده شده که سودجویان با تغییر اعداد ثبت شده کیلومتر واقعی خودرو (کارکرد واقعی خودرو) در ECU و شمارنده های مخفی دیجیتال موجود در خودرو به طور حرفه ای اعداد کارکرد واقعی خودرو را تا یک پنجم عدد واقعی کاهش می دهند که همین امر موجب ضرر خریدار می‌شود.

کارشناسی خودرو در محل میتواند بهترین روش برای بررسی و بدست آوردن اطلاعات درست درباره سلامت خودرو مورد نظر شما باشد.

ولی کارشناس خودرو به با کارشناسی دقیق خودرو می تواند میزان دقیق کیلومتر واقعی خودرو را با وجود همه تغییرات احتمالی به دست بیاورد.

درخواست سریع کارشناس